+48 12 639 85 51 - recepcja, nowe zgłoszenia NFZ, oddziały szpitala
+48 577 705 006 - nowe zgłoszenie komercyjne, administracja - zapraszamy w godzinach od 7:30 do 15:00
Rehabilitacja stacjonarna na skierowanie NFZ
Dla kogo: Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych przeznaczona jest dla pacjentów kontynuujących proces leczenia, wymagających kompleksowej rehabilitacji leczniczej i całodobowej opieki medycznej.
Koto wystawia skierowanie? Skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową stacjonarną wystawiają:
- lekarze oddziałów szpitalnych:
- urazowo-ortopedycznych
- chirurgicznych
- neurochirurgicznych
- neurologicznych
- reumatologicznych
- chorób wewnętrznych
- onkologicznych
- ginekologicznych
- urologicznych
- kardiologicznych
- geriatrycznych
- lekarze poradni specjalistycznych w przypadku zaostrzeń chorób przewlekłych:
- rehabilitacyjnej
- urazowo-ortopedycznej
- neurologicznej
- reumatologicznej
Zasady przyjęcia:
- Niezbędne dokumenty:
- e-skierowanie lub skierowanie do szpitala na Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej (kod komórki 4300) - oryginał (zawierające: Regon jednostki kierującej, numer umowy z NFZ, numer prawa wykonywania zawodu lekarza kierującego, nr telefonu pacjenta lub osoby upoważnionej przez pacjenta; e mail)
- aktualna dokumentacja medyczna dotycząca schorzenia będącego podstawą skierowania i schorzeń współistniejących
[kserokopia lub czytelne skany np.]
- karty informacyjnej z pobytów szpitalnych
- opisy zdjęć RTG, TK, rezonansu magnetycznego
- Jeżeli pacjent posiada legitymację uprawniającą do świadczeń poza kolejnością jej kserokopię lub czytelny skan
- legitymację ZHDK
- osoby poszkodowanej poza granicami państwa (weterana poszkodowanego)
- inwalidy wojennego i wojskowego
- kombatanta i osoby represjonowanej z powodów politycznych
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
- Inne dokumenty:
Ważna informacja: Świadczeniobiorca może wpisać się na jedną listę oczekujących u jednego świadczeniodawcy!
(art. 20 ust. 10 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych)
- Jak złożyć dokumenty?
- osobiście w recepcji ośrodka
- listownie na adres ośrodka:
Specjalistyczny Ośrodek Rehabilitacji Stacjonarnej "Kwitnąca"
ul. Kwitnąca 3, 32-01 Zagórzyce Dworskie
- Lekarz oddziału rehabilitacyjnego dokonuje kwalifikacji na podstawie skierowania, dokumentacji medycznej oraz oceny stanu zdrowia pacjenta.
Po kwalifikacji określa tryb przyjęcia pacjenta poprzez opisanie skierowania adnotacją:
- do przyjęcia planowego;
- do przyjęcia w trybie pilnym;
- odmowa hospitalizacji.
- w przypadku braku wskazań do leczenia stacjonarnego dokumenty z odmową zostaną odesłane na adres podany do korespondencji.
ZAKWALIFIKOWANI DO ODDZIAŁU PACJENCI NA LECZENIE PRZYJMOWANI SĄ WEDŁUG KOLEJKI OCZEKUJĄCYCH.
O TERMINIE LECZENIA OSRS "Kwitnąca" POWIADAMIA PACJENTA:
- po zabiegu operacyjnym drogą telefoniczną, potwierdzoną wiadomością e - sms w miarę posiadanych miejsc najpóźniej w terminie 14 dni przed rozpoczęciem leczenia
- pacjentów z kolejki stabilnej drogą telefoniczną, potwierdzoną wiadomością e - sms - najpóźniej w terminie 30 dni przed rozpoczęciem leczenia
- drogą telefoniczną w przypadku dostępności miejsca na bieżąco
Zmiana terminu realizacji leczenia stacjonarnego
- W przypadku istotnych wypadków losowych dokonuje się przesunięcia terminu przyjęcia na najbliższy termin umożliwiający realizację świadczenia.
- Za istotne przypadki losowe uznaje się udokumentowane - niezależne od pacjenta, bezpośrednio go dotyczące zdarzenia zewnętrzne, które uniemożliwiają lub znacząco utrudniają stawienie się na leczenie we wskazanym terminie.
W szczególności są to:
- śmierć najbliższej osoby
- stan nagły - tj. stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia
- inne ostre schorzenie, które z powodów zdrowotnych, epidemiologicznych, lub innych medycznych mogłoby spowodować zagrożenie zdrowia innych pacjentów.
- W przypadku zaistnienia stanu nagłego i po zakończeniu leczenia, pacjent przesyła zaświadczenie o stanie zdrowia z adnotacją odpowiedniego specjalisty o zdolności do kompleksowego leczenia rehabilitacyjnego. W razie konieczności przesuwa się termin przyjęcia do czasu zaistnienia możliwości udzielanie świadczeń rehabilitacyjnych.
- W przypadku zaistnienia ostrego schorzenia / udokumentowanego/ dokonuje się przesunięcia terminu przyjęcia na najbliższy termin umożliwiający realizację świadczenia
Skreślenie z listy oczekujących
- W Oddziale Rehabilitacji dokonuje się skreślenia z listy oczekujących w przypadku:
- powiadomienia przez Pacjenta wpisanego na listę oczekujących o rezygnacji,
- zaprzestania wykonywania świadczenia danego rodzaju przez Świadczeniodawcę,
- nie zgłoszenia się Pacjenta do Oddziału w terminie bez podania uzasadnionej przyczyny,
Informacje dodatkowe.
1. W ramach zawartej umowy z NFZ na świadczenie z zakresu rehabilitacji ogólnoustrojowej OSRS "Kwitnąca" zapewnia zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych i nie prowadzi wcześniejszych rezerwacji pokoi.
2. W przypadku posiadania karty informacyjnej z leczenia szpitalnego po zabiegu operacyjnym związanym z narządem ruchu prosimy o jej dosłanie celem dołączenia do już zarejestrowanego skierowania na wyżej podany adres szpitala.
3. W przypadku posiadania dokumentu uprawniającego do przyjęcia poza kolejnością prosimy o dosłanie jej celem dołączenia do już zarejestrowanego skierowania na wyżej podany adres szpitala.
4. W przypadku zmiany: adresu, numeru telefonu podanego do kontaktu itp. - należy niezwłocznie ten fakt zgłosić - na podany wyżej adres.
5. Informacje udzielane są pod nr tel.: +48 12 639 85 51 w dni robocze w godz. 10.00 - 14.00 lub drogą e-mail: recepcja@kwitnaca.com
Podstawa prawna
• Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. (Dz. U. Nr 210 poz. 2135 z późn. zm.)
• Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 1522 z późn. zm.) w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.
• Zarządzenie Nr 130/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30.12.2016 r. z późn. zm. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza.
• Ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności z 09.05.2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 932)